ALÜMİNYUM DÖKÜM


Alüminyum Döküm Hanemiz


Firmamız kendi bünyesinde bulunan Alüminyum dökümhanemizde elektrikli Alüminyum Egritme ocaklarında, tek parça halinde 400 Kg kadar, yıllık ise 300 Ton kapasiteyle üretim yapmaktadır.
Alüminyum döküm yapılacak parçanın önceden üretilmiş ahşap veya alüminyum modeli ile kalıp kumdan kalıplama işlemi yapılır, kumdan yapılan kalıp içerisine elektrikli ocaklarımızda eritilen alüminyum kalıba açılan yolluk dediğimiz bölümlerden dökme işlemi yapılır, kum kalıba dökülen parça iş parçasının büyüklüğüne göre kum kalıp içerisinde işin çarpılmaması için soğumaya bırakılır, daha sonrasında kumdan yapılan kalıplar kırılarak içerisindeki parça çıkarılır, yolluk ve besleyici kısımlar şerit testere aracılığı ile kesilerek üretim aşaması gerçekleşmiş olur.


Kum Kalıba Döküm Yöntemi

 

Kum kalıba döküm en çok kullanılan döküm yöntemlerinin başında gelmektedir. Çok farklı büyüklükteki parçalara uygulanışı ve kalıplama maliyetinin az oluşu nedeniyle tercih sebebidir. Kum kalıba döküm yöntemi el kalıplama ve makine yardımıyla kalıplama olarak iki bölüme ayrılır.

Döküm işlemi esnasında yer çekimi kuvvetinden yararlanılır. Yöntem, döküm parçalarının tek veya küçük çaplı seri üretimi için uygundur. 400 tona kadar parçaların dökümü mümkündür. Makineler yardımıyla gerçekletirilen kum kalıba döküm yönteminde; kalıp kumuna çeşitli makineler kullanılarak şekil verilir. Yine burada da döküm, yerçekimi kuvvetinin etkisiyle gerçekleştirilir. Bir kaç gramdan birkaç tona kadar parçaların dökümü mümkündür.Döküm Hanemizden GörüntülerPars Redüktör markası bir Pars Maksan Makina Kuruluşudur...